TEMAT DNIA: Wołanie wiosny.
1.Kochani, od dzisiaj rozpoczyna się nowy miesiąc - kwiecień. Jeżyki, czy
Wiecie, co było pierwszego kwietnia?
Kokoszce wyrósł wielbłądzi garb,
W niebie fruwała krowa stuletnia,
A na topoli świergotał karp. :) UWIERZYLIŚCIE??? :) PRIMA APRILIS !!! :)
Tak, to właśnie pierwszy kwiecień jest wyjątkowym dniem w roku. Tego dnia można, nawet trzeba robić żarty i figle . Wyjątkowo tego dnia dozwolone są nawet drobne kłamstewka. W ten dzisiejszy dzień wprowadziłam Was wierszem Jana Brzechwy Prima aprilis. Pamiętajcie, żeby Wasze żarty tylko rozbawiały, a nie zrobiły komuś przykrości. Zachęcam wszystkie Jeżyki dzisiaj do zabawy! Do dzieła! :)
2.Zapraszam teraz wszystkich do ćwiczenia separacji ruchów, czyli wprowadzenia wybranej części ciała w ruch, w sposób niezależny od ruchów innych części ciała.
-prawa z ręka poziomo w bok, lewa- pionowo w górę,
-prawa ręka poziomo w przód, lewa- pionowo w górę,
-prawa ręka poziomo w przód, lewa- pod kątem w górę,
-prawa ręka pod kątem w górę, lewa- pod kątem w dół,
-zaciskanie prawej dłoni przy jednoczesnym rozchylaniu lewej,
-uderzanie czubkami palców obydwu dłoni o blat stołu, na zmianę: wewnętrzną stroną dłoni i zewnętrzną stroną dłoni,
-zaciśnięcie pięści wokół kciuka, unoszenie po jednym palcu dłoni opartej palcami o stół.
3.Posłuchajcie piosenkę Wołanie wiosny i opowiedzcie rodzicom o jakiej porze roku jest piosenka? Zapamiętaliście gdzie przyleciały bociany i co robiły? Policzcie ile jest zwrotek i czy ta piosenka ma refren? Zachęcam do nauki słów na pamięć – na początek pierwsza zwrotka i refren.
1.Dzisiaj w drodze do przedszkola
Już zielone były pola,
A bociany klekotały,
Bo na łąkę przyleciały.
Ref. Zielona wiosenka nas woła,
Zielona panienka wesoła.
W oczy świeci nam
Złotym słońcem
I rozrzuca kwiaty pachnące.
2.Na gałązkach pierwsze pąki,
A na pąkach pierwsze bąki.
Żabki skaczą, a skowronek
Śpiewa jak srebrzysty dzwonek.
Ref.
Na spacerze zobaczymy,
Czy już nigdzie nie ma zimy.
Teraz wiosna rządzić będzie,
Z czego bardzo się cieszymy!
Ref.
4.Zaproponuję Wam teraz, ilustrację ruchową piosenki. Waszym zadaniem będzie w dowolny sposób ruchem zaprezentować treść piosenki podczas jej słuchania. Zachęcam po kilku próbach zaprezentować się przed rodziną. Jeśli posiadacie instrumenty muzyczne to wykorzystajcie, bo z pewnością urozmaicą zabawę z piosenką. Jeśli ktoś ma ochotę zawsze taki instrument można wykonać bez dużych nakładów finansowych, lub wykorzystać dwie kuchenne drewniane łyżki. Udanej zabawy!
5. Kochani przypomnijcie sobie teraz jakie ptaki powracają do nas wiosną? Jednego Oli udało się zobaczyć na polu i uwieczniła go na zdjęciu. Zapraszamy do galerii. Teraz otwórzcie fioletowe książki i wykonajcie zadania ze s.65-67 według poleceń. Zadanie z rytmem możecie wykorzystać jako grę planszową, w której musicie ustalić tylko gdzie będzie START I META, a także zadania do pól z ptakami, np. na polu sowy naśladuj jej odgłosy, na polu sroki skacz na dwóch nogach itd.
6.Proponuję teraz poruszać się przy piosence Wołanie wiosny, bo przed Wami do wykonania praca plastyczna. Dzisiaj chciałabym zaproponować Wam pracę plastyczną wykonaną dowolną techniką. Wybierzcie jednego z ptaków powracających wiosna do Polski i zdecydujcie czy namalujecie go farbami, ulepicie z plasteliny, czy będzie to wydzieranka lub inna technika. Wykonajcie pracę samodzielnie, najlepiej jak potraficie. W tym momencie rodzice mogą sobie odpocząć.
Na koniec poproście ich o pomoc. Podzielcie nazwę ptaka na sylaby, na głoski oraz ułóżcie model nazwy (czerwone i niebieskie kartoniki) Porównajcie ilość samogłosek i spółgłosek oraz określcie których jest więcej?
Podczas pracy zapraszam do słuchania wiosennego śpiewu ptaków
https://www.youtube.com/watch?v=W5ACbMU15R4
7.Dla chętnych dodatkowe karty poniżej, a także tekst do czytania oraz piosenka:
https://drive.google.com/open?id=17bplmSqz40ZwUYJeA_lpKtfOU3fV-nhU
|