Dzień dobry Lwiątka!
Dzisiejszy temat to „Kraszanki, pisanki”.
1. Jakie są jajka?
Jest ich bardzo wiele- gęsie, kacze, indycze, perlicze, przepiórcze… Jajko nie musi pochodzić tylko od kury! W galerii zdjęć zobaczyć możecie najróżniejsze jajka.
Zdjęcie:
nr 3- Atlas jajek.
nr 7- Naturalnie kolorowe jajka ptasie.
nr 9- Rodzaje jajek.
2. Czy wiecie co to jest kraszanka?
Kraszanki
Nazwa wzięła się od kraszenia, czyli metody barwienia jaj na jednolity kolor (zdjęcie nr 5). Aby uzyskać jednolity efekt należy przygotować wywar, który bazuje na naturalnych składnikach. Używa się w tym celu roślin:
- na kolor zielony barwi pokrzywa i młode żyto
- na kolor różowy barwi burak
- na kolor pomarańczowy barwi marchewka i dynia
- na kolor czerwony barwią suszone jagody
- na kolor żółty barwi łupina z orzecha i cebula albo kurkuma
- na kolor brązowy barwi łupina orzecha
- na kolor czerwony barwi sucha łupina cebuli
- na kolor niebieski barwią owoce tarniny.
Wywar do barwienia powinno przygotować się minimum dzień przed święceniem pokarmów, czyli w Wielki Piątek. Istnieją dwie metody tworzenia kraszanek – jedna polega na całonocnym moczeniu ugotowanych jajek w zimnym wywarze, druga – na wrzucenia surowych do barwnej, gorącej mieszanki. Po zastosowaniu jednej z nich, jajo należy pozostawić do wyschnięcia. Gotową kraszankę można - za pomocą ostrego nożyka - ozdobić, poprzez wydrapywanie na skorupce wzorów – otrzyma się wówczas drapankę.
Pisanka
Pisanka różni się zasadniczo od kraszanki metodą zdobienia (zdjęcie nr 6). Proces barwienia i zdobienia jest tutaj odwrotny. Do wykonania wzorów używa się roztopionego pszczelego wosku, który nanosi się przed nałożeniem koloru. Do tworzenia ornamentów można wykorzystać szpilkę. Pamiętać należy, że im większa główka szpilki, tym kreska jest grubsza. Surowe jaja po ozdobieniu należy zagotować w gorącym wywarze, przy czym wosk się rozpuści, a w jego miejscu skorupka się nie zabarwi. Obecnie dominują inne metody kolorowania pisanek – nie zawsze są one jednolite, a zastosowany wywar nie musi bazować na składnikach naturalnych. Powszechnie stosowane są gotowe saszetki, które można nabyć w sklepach. Poza tym można zastosować dostępne barwniki spożywcze oraz flamastry, farbki, lakiery, itd.
Inne metody
Dziś, oprócz tradycyjnych, istnieje mnóstwo metod zdobienia jajek. Można zastosować naklejanie kolorowego papieru, ugotowanego makaronu, cekinów, itp. Bardziej wyrafinowaną metodą jest stworzenie koronkowej otoczki, którą przed barwieniem umieszcza się na jajku. Osoby posiadające zdolności manualne, mogą stworzyć pisanki techniką quillingu(zdjęcie nr 8) albo wydmuszki metodą ebru (malowanie na wodzie- zdjęcie nr 1).
3. Praca plastyczna- Nasze jajko wielkanocne.
Potrzebne Wam będą: kartka z bloku technicznego A4, farby, pędzelki, kredki, nożyczki.
Poproście rodziców aby na kartce narysowali Wam duże jajko. Następnie sami wytnijcie jajko nożyczkami- pamiętajcie, pracując nożyczkami musicie być ostrożni!! Wasze zadanie polega na tym, aby jajko ozdobić według własnego pomysłu. Możecie najpierw pomalować farbami (np. na jeden kolor) a po wyschnięciu farby kredkami narysować wzory, lub kwiatki. Powodzenia.
4. ZAJĘCIA PRZYRODNICZE- Zakładamy hodowlę rzeżuchy.
Potrzebne Wam będzie: talerzyk, wata, nasiona rzeżuchy, woda.
Na talerzyku należy ułożyć delikatnie watę. Następnie delikatnie wysypcie nasiona rzeżuchy na watę i podlejcie ostrożnie wodą. Talerzyk z rzeżuchą połóżcie na parapecie okna. Czy pamiętacie, czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć? – światła oraz wody. Dlatego pamiętajcie, aby regularnie przygotowaną hodowlę podlewać. Obserwujcie, co będzie się działo z maleńkimi nasionami rzeżuchy.
5. Zabawa sprawnościowa Uwaga! Pisanki!
Do zabawy zapraszamy rodziców a także rodzeństwo. Należy wybrać pewien odcinek drogi do przejścia. Każdy z uczestników otrzymuje łyżkę oraz ugotowane jajko. Należy pokonać wyznaczoną trasę starając się, aby jajko które jest na łyżce nie spadło. A więc- gotowi, do startu, start!!!
6. Karta pracy cz.2, str. 29
Połączcie liniami rysunki pisanek- od najmniejszego do największego. Następnie pokolorujcie największą pisankę.
Dokończcie kolorować rysunki jajek według wzoru (rytmu) z poprzedniej strony.
7. Swobodna improwizacja ruchowa do utworu M. Musorgskiego " Taniec kurcząt w skorupkach".
Zabawa polega na poruszaniu się w rytm muzyki. Poniżej znajduje się link do utworu.
https://www.youtube.com/watch?v=e2ziz9Z6G84
Pamiętajcie- wszystkie propozycje, które Wam nadsyłamy możecie wykonywać stopniowo. Jeśli jesteście zmęczeni- zróbcie sobie przerwę.
Pozdrawiamy Was serdecznie!!!
|