07.04.20. WTOREK
1. Mam nadzieję, że już pięknie śpiewacie pierwsze zwrotki naszej piosenki pt.: „Pisanki, pisanki”, teraz nadszedł czas na III i IV . Poproście rodziców, aby włączyli wam muzykę i do pracy. Poproście mamę, aby przeczytała najpierw cały tekst i wytłumaczyła Wam niezrozumiałe wyrazy, później powtórzcie słowa, które sprawiają Wam trudność, np.: barwnych, pisankowe, laleczki tańczące, kwiatuszki, gwiazdki, opowiastki.
W przerwach między kolejnymi powtórzeniami zachęcam Was do zabawy ruchowej przy naszej ulubionej piosence „Kosmo żabka”.
https://www.youtube.com/watch?v=58IpZcC7KNk
Możecie jeszcze wysłuchać pięknej piosenki o Świętach Wielkanocnych.
https://www.youtube.com/watch?v=B3AVIa8MJbQ
Poproście teraz osobę dorosłą, aby wyklaskała dla Was dowolny, prosty rytm, a wy spróbujcie go powtórzyć, może na wcześniej wykonanych instrumentach perkusyjnych.
2. Wielkanocny „MAZUREK”
Na wielkanocnym stole muszą się obowiązkowo znaleźć baba wielkanocna i mazurek. Dlaczego akurat tak się nazywa owe słodkości?
Określenie baba wielkanocna wzięło się stąd, że kształtem przypomina ona kolistą spódnicę, jaką w sytuacjach odświętnych nosiły na wsiach starsze kobiety. Była to spódnica węższa u góry, a szeroka u dołu, z fałdami. Tak właśnie wygląda upieczona, słodka baba wielkanocna, posypana cukrem pudrem albo lukrem czy czekoladą.
Poza babą nieodzownym elementem wielkanocnego stołu jest mazurek, czyli słodki, lukrowany placek z kruchego ciasta z nałożoną masą bakaliową, konfiturową, marcepanową itp., przekładany migdałami, rodzynkami, figami.
Takiego wielkanocnego mazurka wykonamy dzisiaj z plasteliny i ozdobimy go nasionami np.: fasoli, grochu, ryżu lub koralikami i cekinami.
A może ktoś upiecze z mamusią prawdziwego „mazurka wielkanocnego”.
Sposób wykonania:
- wyklejamy plasteliną pokrywkę pojemnika po margarynie (lub inną dostępną podkładkę);
- wykonujemy wzór na mazurku, wykorzystując przygotowane nasiona i ozdoby;
- robimy zdjęcie i wysyłamy do pani;
- pani tworzy wystawkę na stronie internetowej w zakładce „Nasze prace”;
Mazurka można zrobić z masy solnej.
I przepis na masę solną:
- 1 szklanka mąki pszennej;
- 1 szklanka soli;
- około 1 szklanki wody;
II przepis na masę solną:
-1 szklanka mąki pszennej;
- 1 szklanka soli;
- 2 łyżeczki kleju Wikol
- 2 łyżeczki oleju
- około 1 szklani wody;
Życzę udanych wypieków.
Podaję kilka przykładów, jak można udekorować ten świąteczny wypiek.
Pozdrawiam serdecznie i przekazuję pozdrowienia od pani Asi.
Oto bajka dla dzieci o koronawirusie. Proszę bajkę obejrzeć i zdecydować, czy pokazać ją dziecku. Myślę, że w dostępny sposób tłumaczy, dlaczego musimy teraz zostać w domu.
https://www.youtube.com/watch?v=vgOjaF_ZZgg
|