Temat: Wiosenne prace na wsi
1.Posłuchajcie piosenki Gdacze kura: ko, ko, ko naśladując chodzenie kury.
https://www.youtube.com/watch?v=QPqALIknKwY
2.Dzisiaj porozmawiamy na temat wiosennych prac na wsi. Wiosną na wsi rozpoczynają się prace na polu, w sadzie i w ogrodzie . Przygotujcie fioletowe karty pracy i odszukajcie s.10, bo tam znajduje się strona czasopisma, którą Ada otrzymała podczas wycieczki do gospodarstwa agroturystycznego. Obejrzyjcie zdjęcia i opowiedzcie, co przedstawiają. Jeśli znacie jeszcze inne prace wykonywane wiosna lub Wasi rodzice je znają to koniecznie o nich porozmawiajcie.
Na polach jeśli pogoda pozwala to już od połowy marca rozpoczynają się prace przygotowujące pola do zasiewu takie jak: orka, bronowanie, kultywatorowanie gleby oraz jej wałowanie, a następnie siew i sadzenie roślin. Wszyscy mieszkamy na wsi i możemy zobaczyć jakie nowoczesne traktory i maszyny rolnicze wykonują teraz te prace, ale dawniej nie była traktorów. Spróbujcie odpowiedzieć co wtedy wykorzystywano do prac polowych?
Rolnik, który ma zwierzęta to przez cały rok codziennie musi o nie dbać, np. krowy muszą być dojone, sprzątane muszą być pomieszczenia, w których się znajdują i oczywiście wszystkie zwierzęta muszą być karmione. Jak myślicie, czy praca rolnika jest łatwa?
Wiosną natomiast w sadzie przycina się gałęzie drzew i krzewów, opryskuje się drzewa chroniąc je przed chorobami i szkodnikami oraz bieli wapnem pnie. Przypomnijcie sobie jak wyglądał sad i jakie rosły tam drzewa?
W ogrodzie wiosną jest bardzo dużo pracy i potrzebujemy odpowiednich narzędzi, aby przygotować glebę do wysiewu i sadzenia roślin. Na stronie 11 w fioletowych kartach pracy znajdziecie narzędzia ogrodnicze. Przeczytajcie ich nazwy, podzielcie na głoski, połączcie z odpowiednimi narzędziami i wyjaśnijcie ich zastosowanie( z pomocą rodziców)
3.Jeśli rodzice maja ogródek to zaproponujcie im pomoc. Może pozwolą Wam popracować niektórymi narzędziami ogrodniczymi i wysiać nasionka. Może znajdzie się miejsce na Wasz własny zagon, na którym zasiejecie warzywa lub kwiatki i będziecie oczywiście o nie dbać.
4. Propozycja zabawy w kalambury w domu, ale jeśli wychodzicie to również do przeprowadzenia na dworze. Bez słów za pomocą gestów pokazujecie narzędzia ogrodnicze, a druga osoba odgaduje i podaje nazwę.
W zabawie można zmienić kategorię narzędzia ogrodnicze na np. zwierzęta wiejskie. Miłej zabawy!
5.Propozycja. Podziel kartkę na dwie części . Po lewej stronie narysuj siebie jako smutny kwiatuszek, a po prawej stronie- siebie jako wesołe zwierzątko. Prześlij zdjęcie! ;)
6.Teraz czas na ćwiczenia,a dzisiaj z gazetę. Rozpoczynamy oczywiście od rozgrzewki.Mozna skorzystać z linka lub przeprowadzić samemu.
https://www.youtube.com/watch?v=SGuKDNvBo_U
1 ćwiczenie: marsz przez chwilę z gazetą, a po zatrzymaniu się dmuchamy w rozłożoną gazetę( wdech nosem, a wydech ustami)
2 ćwiczenie: stajemy w lekkim rozkroku wspięcie na palcach, uniesienie złożonej gazety nad głową, przysiad ułożenie gazety na podłodze.
3 ćwiczenie: w rozkroku, złożona gazeta w lewej ręce. Skłon tułowia w lewo i dotknięcie podłogi końcem gazety, a następnie wyprost. Ćwiczenie powtarzamy 4x razy w lewą i 4x razy w prawą stronę.
4 ćwiczenie: „jazda na gazecie”- jazda na gazecie w siadzie - odpychanie się piętami z przodu i rękami z boku.
5 ćwiczenie: marsz ze złożoną gazetą na głowie.
6 ćwiczenie „bieg za kulką”- toczenia gazetowej kulki palcami stopy na zmianę lewej i prawej.
7 ćwiczenie: „leniwa ósemka”- w rozkroku kreślenie między nogami leniwej ósemki kulą z gazety rozpoczynając od nogi lewej.
8 ćwiczenie: rzucanie gazetowych kul do np. kosza, miski itp. naczyń.
9 ćwiczenie: w siadzie (kulka między stopami) unoszenie stóp do góry i delikatne położenie.
10 ćwiczenie: marsz z kulką pod brodą. Wypuszczenie kulki do wyznaczonego miejsca.
Zestaw ćwiczeń rozciągających
https://www.youtube.com/watch?v=zn9M1BADSpw
7. Tradycyjnie dodatkowe karty pracy znajdziecie poniżej.
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu!
Pani Kasia
|