Z wizytą u lekarza
Dzisiaj porozmawiamy sobie, o tym, jak zachować się podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Myślę, że wśród moich odważnych „Zajączków”, nie ma takiego, który zachowuje się, jak Tupcio Chrypcio z bajecki pt.: „Idziemy do doktora”.
https://miastodzieci.pl/bajki/tupcio-chrupcio-idziemy-do-doktora/
Odpowiedzcie :
• Dlaczego Tupcio Chrupcio ukrył się przed mamą?
• Czego bała się mała myszka?
• Kogo najpierw zbadał pan doktor?
• Czy warto było bać się badania?
• Jaką nagrodę dostał Tupcio Chrupcio?
Pamiętajcie!!!!
Do lekarza idziemy nie tylko wtedy, gdy jesteśmy chorzy. Zgłaszamy się również na szczepienia, które chronią nas przed groźnymi chorobami. Spotykamy się także z naszym lekarzem na tzw. bilansie. Pediatra (proszę wyjaśnić dziecku, że jest to specjalista, który zajmuje się chorobami występującymi u dzieci) bada, czy prawidłowo się rozwijacie, waży was, mierzy, sprawdza, czy macie zdrowe oczka. A jak się nazywa lekarz, który leczy oczka? (okulista) A do kogo się udasz, gdy podczas brykania złamiesz sobie rękę, albo nogę? (ortopeda). Jak widzicie wyróżniamy wiele różnych specjalizacji, ale myślę, że poznacie je później. Najważniejsze jest to, że każdy lekarz, to osoba, która stara się nam pomóc. To ważne!!! Pomóc, a nie zrobić krzywdę, a więc, nie możemy się bać ludzi, którym zależy na naszym zdrowiu. Dużo łatwiej jest lekarzowi zbadać nas, gdy jesteśmy grzeczni, nie płaczemy i nie wyrywamy się. Przecież zawsze przy was jest mama, albo tata, możecie zabrać ze sobą maskotkę, do której się przytulacie, możecie opowiedzieć o swoich obawach i prosić o wyjaśnienie pana doktora, jak będzie przebiegało badanie, a wtedy wszystkie strachy od was uciekną. Musicie wiedzieć, że nawet dorośli czasami się boją, ale bywa tak, że nie ma innego wyjścia i trzeba udać się do przychodni lub szpitala.
Myślę, że niektórzy z was mają zabawkę „Małego doktora”. Proponuję, abyście się dzisiaj w domu pobawili nią, próbujcie nazwać wszystkie akcesoria lekarskie i dowiedzcie się do czego służą.
Po badaniu pan doktor przepisuje receptę, z którą trzeba pójść do apteki i wykupić leki. Wiecie, że leki nie są smaczne, ale pozwalają szybciutko powrócić do zdrowia, dlatego tak ważne jest to, abyśmy zażywali je zgodnie z zaleceniem.
PAMIĘTAJCIE dzieciom nie wolno leków zabierać i jeść bez zgody rodziców, (choćby były słodkie jak miód) bo gdy zjemy ich zbyt dużo to strasznie rozboli nas brzuszek.
Ważną sprawą, w utrzymaniu zdrowia jest także odpowiedni ubiór do temperatury otoczenie, aby się nie przeziębić i nie przegrzać.
Niestety czasami mimo tego, że zdrowo się odżywiamy, dostosowujemy ubiór do pogody, zażywamy ruchu na świeżym powietrzu, to chorujemy i musimy się udać do lekarza.
Myślę, że już wszyscy pamiętamy, że aby przepędzić wirusy musimy starannie i poprawne myć ręce. Zamieściłam poniżej plansze przedstawiające kolejne etapy tej czynności, a oprócz tego nauczymy się jeszcze piosenki pt.: „Myję ręce”.
https://www.youtube.com/watch?v=NSzwTFmnUb4
Tekst piosenki:
1.Zdrowy jestem niesłychanie, uśmiechnięta buźkę mam.
Chcecie powiem wam w sekrecie, jak o swoje zdrowie dbam.
Ref: Myje ręce przed jedzeniem
szuru buru ram pam pam pam.
Mycie rączek ma znaczenie
szuru buru raz i dwa.
2. Po zabawie w piaskownicy, oraz po zabawie z psem.
Odkręć wodę, chwytaj mydło i bakteriom nie daj się.
Ref: Myje ręce przed jedzeniem
Szuru buru ram pam pam pam.
Mycie rączek ma znaczenie
szuru buru raz i dwa.
Mam nadzieję, że z przyjemnością nauczycie się jej i chętnie będziecie śpiewać podczas mycia rąk.
W przerwach nauki zachęcam was do zabawy przy „Kąpielowej piosence”, którą już znacie. Pewnie cała rodzina chętnie przyłączy się do Was.
https://www.youtube.com/watch?v=mx4Da-ri1ag
Życzę Wam dużo, dużo zdrówka, abyście nie musieli odwiedzać lekarza, dbajcie o siebie.
|