O przedszkolu
Aktualności
Grupy przedszkolne
Strefa Rodzica
Biuletyn Informacji Publicznej
Porady dla rodziców
Rada Rodziców
Opłaty
Żywienie
Jadłospis
Akcje charytatywne
Archiwum
RODO
Rekrutacja
Kontakt
ePUAP

line

Sprawny jak strażak!-zabawy ruchowe

08.05.2020r

line

Witam Was kochane dzieci!
W tym tygodniu dowiedziałyście się na czym polega praca strażaka. Jest ona trudna, ciężka i odpowiedzialna. Kandydat na strażaka musi być także bardzo sprawny ruchowo. Wielu z Was zapewne marzy o tym, by w przyszłości zostać strażakiem - dlatego dzisiaj trochę poćwiczymy.

PROPOZYCJA I
Zabawy ruchowe z wykorzystaniem plastikowych butelek.
(opracowanie Justyna Niedbała, na podstawie propozycji zawartych [w:] Wiesława Żaba-Żabińska, „Wspólne zabawy muzyczno-ruchowe rodziców z dziećmi”, Grupa Edukacyjna S.A, Kielce 2012, s. 27).

- dziecko otrzymuje  jedną, pustą, półtoralitrową butelkę, stojąc w miejscu przekłada butelkę z ręki do ręki (przed sobą, nad głową,  za sobą). 
- dziecko maszeruje w różnych kierunkach, wysoko unosząc kolana, butelkę trzyma oburącz ponad głową. Na sygnał zatrzymuje się i przekłada butelkę z jednej ręki do drugiej pod kolanem
- dziecko w siadzie skrzyżnym (po turecku) turla butelkę do przodu, a następnie do tyłu 
- dziecko podskakuje po pokoju z  butelką trzymaną między kolanami
-w  leżeniu na brzuchu dziecko trzyma butelkę przed sobą, trzymając za jej końce; Unosi butelkę do góry (odrywając tułów od podłoża) i opuszcza na ziemię
- dziecko siada z kolanami przyciągniętymi do brody, butelkę kładzie przed stopami; toczy butelkę do przodu i z powrotem (ćwiczenie wykonuje bosymi stopami).

PROPOZYCJA II
TOR PRZESZKÓD
Tor przeszkód dla dzieci to uniwersalny pomysł na świetną zabawę, doskonale znany rodzicom i przedszkolankom. Służy nie tylko rozrywce i zabiciu czasu, ale też prawidłowemu rozwojowi dziecka. Czołganie się, przeskakiwanie, przeciskanie, zbieranie po drodze przedmiotów – wszystko to pomaga rozwijać motorykę dużą i małą, zwinność i szybkość maluchów. Jego stworzenie wcale wymaga specjalistycznego sprzętu.Jak zrobić tor przeszkód dla dzieci? Aby zbudować tor przeszkód dla dzieci w domu, wbrew pozorom wcale nie potrzeba aż tak dużo miejsca. Nawet jeśli dysponujemy jedynie podłogą w wąskim pokoju, to możemy ustawić nasz szlak na całej jego długości, a następnie przeprowadzić go przez inne pomieszczenia. Domowy tor przeszkód dla dzieci można zbudować wyłącznie z przedmiotów, które mamy pod ręką. Przydadzą się poduszki lub oparcia kanap – mogą one służyć zarówno jako slalomowe słupki, które należy ominąć, jak i miejsca, na które należy wskoczyć lub wejść. Weźmy również książki i wykorzystajmy w tym samym celu lub jako elementy utrudniające przejście toru (np. ustalmy, że część trasy trzeba pokonać z książką na głowie). Zwinnościowy tor przeszkód powinien umożliwić dziecku różne aktywności. Może zawierać elementy wymagające przeciskania się lub wyginania ciała – np. rozpięte między krzesłami sznurki, między którymi maluch musi przejść. Dobrym pomysłem będzie też tunel.Krzesła mogą być też miejscami, na które należy wejść lub przejść pod nimi.
Jeśli dziecko nie przepada za ruchem, a woli na przykład układać puzzle czy klocki – zachętą do przejścia przez tor z przeszkodami będzie rozsypanie ich w jednym z punktów trasy. Możemy też na przykład powiesić na krześle… zapinaną na guziki bluzę lub sweter. Maluch przejdzie dalej, jeśli najpierw zapnie wszystkie guziki. Podobnie możemy też zawiesić kłódkę z kluczykiem na sznurku – dalsze etapy będą możliwe po jej otworzeniu. Tego typu zabawne przystanki zapewnią nie tylko dużą porcję ruchu, ale też mnóstwo śmiechu.
Jeśli brakuje nam pomysłów na zadania i przeszkody, zdajmy się na dzieci, pozwalając im ułożyć tor z wykorzystaniem wszystkiego, co znajdą w domu, a co nie będzie stanowiło dla nich zagrożenia (i co nie da się łatwo zniszczyć). Mogą być to więc nieduże meble (w tym skrzynie, pudła, pufy, siedziska), fotele, materace, karimaty, dywaniki – te są idealne do czołgania się i do stworzenia tunelu. Maluchy z pewnością same znajdą mnóstwo zastosowań mebli i przedmiotów, na które sami byśmy nie wpadli. Co więcej – wspólne budowanie toru przeszkód dla dzieci w domu może być większą przyjemnością niż przechodzenie go. Naszą rolą będzie oczywiście nie tylko pomoc w jego konstrukcji, ale też czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci.

Czytaj więcej na: https://dziendobry.tvn.pl/a/jak-zbudowac-domowy-tor-przeszkod?
utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste


DLA CHĘTNYCH

Opowiadanie ,,Jak Wojtek został strażakiem”

https://kolysanka.blogspot.com/2008/12/jak-wojtek-zosta-straakiem.html

Film edukacyjny ,,Bezpieczne dziecko i numery alarmowe"

https://www.youtube.com/watch?v=DiXPq18r7ZM

Kolorowanki

line

Zdjęcie: Sprawny jak strażak!-zabawy ruchowe Zdjęcie: Sprawny jak strażak!-zabawy ruchowe Zdjęcie: Sprawny jak strażak!-zabawy ruchowe Zdjęcie: Sprawny jak strażak!-zabawy ruchowe