Dzień dobry Jeżyki. Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować podróż do Danii, do państwa leżącącego w Europie i należącego do Unii Europejskiej. Zapraszam:)
Temat: Dania leży w Europie.
1.Rymowanka; spróbujcie nauczyć się rymowanki na pamięć i wypowiadajcie ją: głośno, cicho i z różnymi emocjami: radością, smutkiem.
W Europie mieszkam,
Tak jak ty, kolego.
Że jestem Polakiem-
Dumny jestem z tego.
2.
Zapraszam w podróż do Danii. Zastanawiam sie w jaki sposób możemy tam dotrzeć? Spójrzcie na mapę Europy gdzie znajduje się Dania i pomyślcie jakimi środkami transportu można by podróżować, aby tam dotrzeć. Do Danii można jechać samochodem, lecieć samolotem, a także płynąć promem. Wybierzcie jeden środek lokomocji i naśladując go ruszajcie w podróż.
Dotarliśmy do Kopenhagi stolicy Danii. Ciekawostką jest to, że w Kopenhadze jest więcej rowerów jak mieszkańców. Z rowerów mogą korzystać także turyści chcący zwiedzić Kopenhagę na jednośladzie. W Danii znajduje się LEGOLAND, najsłynniejszy i najchętniej odwiedzany rodzinny park rozrywki w Europie. Zobaczcie teraz flagę Dani w załączniku, a następnie w fioletowych kartach pracy odszukajcie s.35 i wskażcie, która to flaga. Wykonajcie zadania zgodnie z poleceniem.
3.Zabawa ruchowa Podróż po Polsce i po Danii. Na małych kartkach przygotujcie rodzicom flagi: Polski i Danii. Kiedy rodzice będą pokazywali flagę Polski naśladujecie jazdę samochodem, a kiedy pokażą flagę Danii naśladujecie jazdę rowerem.
4.Z Danii pochodzi Hans Christian Andersen znany baśniopisarz, który jest autorem dobrze Wam znanych utworów takich jak: Brzydkie kaczątko, Nowe szaty cesarza, Dziewczynka z zapałkami i Królowa śniegu oraz wielu innych. Dzisiaj chciałabym, abyście posłuchali opowiadania na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”, a po wysłuchaniu odpowiedzieli rodzicom na pytania do tekstu.
Był sobie kiedyś książę, któremu bardzo zależało na tym, aby pojąć za żoną PRAWDZIWĄ księżniczkę. Szukał jej po całym świecie, ale zawsze okazywało się, że tej, która podawała się (albo którą inni podawali!) za księżniczkę, czegoś brakuje. Młodzieniec zawsze odnosił przy nich wrażenie, że daleko im do najprawdziwszych księżniczek, chociaż trudno było mu nawet wyjaśnić, dlaczego!
Niestety nie udało mu się odnaleźć prawdziwej księżniczki, więc smutny, bez żony, powrócił do swojego królestwa. Pewnej ciemnej nocy szalała potworna burza. Lało jak z cebra, a drzewa łamały się pod siłą wichru! Cud, że w tak ogromnym hałasie usłyszano stukanie do bram zamku... Gdy otworzono, okazało się, że stoi tam całkowicie przemoczona i zziębnięta dziewczyna. Przez wzgląd na pogodę, wpuszczono ją do zamku, a wtedy ona oświadczyła, że jest prawdziwą, poszukiwaną przez wszystkich księżniczką! Królowa pomyślała: ,,Cóż, zobaczymy!”, ale nic dziewczynie nie powiedziała, tylko zawołała pokojówkę, której dała dokładną instrukcję:
- Pościel tej dziewczynie w komnacie dla gości. Zdejmij z łóżka całą pościel i na sam spód połóż ziarenko grochu. Nakryj je dwudziestoma materacami i dwunastoma puchowymi pierzynami. I niech na tym wszystkim się położy, a rano zobaczymy.
Pokojówka nie pytała, dlaczego właściwie ma położyć ziarenko grochu, a na nim tyle materacy i pierzyn, ale wykonała polecenie królowej. Rano zapytano tajemniczego gościa, czy się wyspał, na co dziewczyna odparła:
- Całą noc nie mogłam zmrużyć oka! Coś gniotło mnie potwornie... Cała jestem posiniaczona!
I wtedy rozpoznano w dziewczynie najprawdziwszą księżniczkę, gdyż tylko ona jest tak delikatna, by mogło przeszkadzać jej maleńkie ziarenko grochu pod materacami i pierzynami. Uradowany książę natychmiast kazał wyprawić huczne wesele. A potem żyli wraz z księżniczką długo i szczęśliwie. Ziarenko grochu trafiło natomiast do państwowego muzeum osobliwości, chyba, że gdzieś przepadło.
Odpowiedzcie na pytania:
Z kim chciał ożenić się książę?
Kto pewnej nocy zapukał do bram zamku?
Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?
Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczka?
Co Ci się najbardziej podobało w opowiadaniu?
5.Możecie wykonać ilustrację do wysłuchanego opowiadania na podstawie baśni „Księżniczka na ziarnku grochu lub przygotować teatrzyk, który przedstawisz swojej rodzinie. Obejrzyjcie propozycje.
https://dziecisawazne.pl/pomyslow-zabawe-teatr-bok/
6
.Czas się poruszać, więc zapraszam do ćwiczeń gimnastycznych. Dzisiaj potrzebna będzie Wam mała butelka z wodą - dobrze zakręcona, lub maskotka . Załóżcie wygodny strój, poproście rodziców o otwarcie okna i zaczynamy.
Rozgrzewka
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo
Ćwiczenia.
• Dzieci zabierają butelkę (maskotkę) i biegają trzymając ją w ręce, a na hasło STOP zatrzymują się i przekładają butelkę z jednej ręki do drugiej z przodu, za plecami, pod kolanami, podrzucają i łapią ( nie wysoko).
• Dzieci w siadzie prostym, butelkę trzymają w obu rękach. Wykonują skłon tułowia w przód, sięgając rękami jak najdalej w kierunku stóp (kolana proste)
• Dzieci w siadzie skrzyżnym, trzymają butelkę na głowie, przytrzymując ją rękami, łokcie na zewnątrz. Wykonują skręty tułowia w prawo, w lewo; co pewien czas wykonują kilka rzutów i chwytów butelki( tylko nie wysoko)
• Dzieci w siadzie rozkrocznym , trzymają oburącz w górze; wykonują skrętoskłon do lewej stopy- przywitanie jej ( podczas ćwiczenia dzieci starają się nie zginać kolan, butelkę trzymają obiema rękami).
• Dzieci leżą na brzuchu, trzymają butelkę w obu rękach przed twarzą. Unoszą głowę, prostują ręce; oglądając butelkę, wytrzymują przez chwilę. Potem powrót do leżenia- odpoczynek.
• Dzieci leżą na plecach, trzymają butelkę w obu rękach wyciągniętych za głową. Jednocześnie wznoszą obie ręce i nogi- dążą do spotkania nóg z butelką; potem powracają do pozycji wyjściowej.
• Dzieci biegają z butelką w różnych kierunkach , a na hasło STOP ustawiają butelkę na podłodze. Na kolejne hasło STOP zabierają butelkę i biegają w różnych kierunkach.
• Dzieci w siadzie prostym podpartym, butelka znajduje się pomiędzy stopami(pionowo). Krążą obunóż w prawo, w lewo.
-wałkują butelkę raz jedną stopą, raz drugą stopą
-w siadzie podpartym- chwytają stopami butelkę i podnoszą do góry
• Dzieci maszerują i odkładają butelkę.
7.Dodatkowe karty pracy znajdziecie w załącznikach.
Życzę Wam miłego weekendu
Pani Kasia.