Dzień dobry Lwiątka,
Dzisiaj zapraszam Was do zabawy z woreczkiem gimnastycznym. Jeśli nie macie woreczka gimnastycznego, nie martwcie się. Możecie do zabawy wykorzystać np. woreczek z ryżem lub kaszą.
Zapraszam.
Rozpoczniemy od opowieści ruchowej.
Poproście ładnie rodziców aby Wam przeczytali poniższy tekst.
Opowieść ruchowa Spotkanie zabawek w przedszkolu.
Ala miała wiele zabawek. Najbardziej lubiła małego pajacyka, który nawet lekko dotknięty zaczynał skakać (dzieci skaczą jak pajacyki). Pajacyk nie zawsze był wesoły, zdarzało się, że się zdenerwował (dzieci pokazują maksymalnie ściągnięte usta), a potem na ogół był smutny (dzieci łączą wargi i opuszczają kąciki ust w dół) albo obrażony (dzieci wywijają dolną wargę). Pewnego dnia Ala wzięła pajacyka do przedszkola. Gdy weszła do sali, pochyliła się nad Olą i pajacyk, który był w jej kieszonce, wypadł na podłogę (dzieci wykonują ruchy pajacyka, leżąc na podłodze). Ala pobiegła z Olą do kącika lalek i nie zauważyła, że pajacyk wypadł jej z kieszonki. Inne zabawki zauważyły pajacyka i zaczęły się z nim bawić. Pajacyk naśladował ruchy lalki (dzieci chodzą nie zginając nóg w kolanach), podskakiwał jak piłeczka (dzieci skaczą obunóż w miejscu), chodził jak miś (dzieci naśladują ruchy dużego, ciężkiego niedźwiedzia). Nagle czyjeś ręce podniosły go do góry — to Ala! Pajacyk zaczął podskakiwać w jej rękach z radości (dzieci naśladują skoki pajaca).
Zapewne dobrze sobie poradziliście. Brawo!!!
Teraz zapraszam do ćwiczeń gimnastycznych. Trzymam za Was kciuki! Powodzenia:)
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych: WIOSENNE ZABAWY Z WORECZKAMI
1. Chodzenie z woreczkiem na głowie.
Dziecko kładzie woreczek na głowie i chodzi po pokoju z wyprostowanymi rękami, starając się aby woreczek nie spadł mu z głowy. Jeżeli woreczek spadnie należy go podnieść. Zwracamy uwagę na prawidłowa sylwetkę.
2. Utrzymaj woreczek na głowie.
Dziecko chodzi po pokoju z woreczkiem na głowie. Na dany sygnał wykonuje siad skrzyżny, po czym wstaje i chodzi dalej, nie przytrzymując woreczka rękoma.
3. Rzuty woreczkiem w górę.
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym trzymając w dłoniach woreczek. Rzuca nim w górę i stara się go chwycić zanim spadnie na podłogę.
ODMIANA:
- Jedną ręką rzuca drugą łapią
- Przed złapaniem woreczka klaszcze w dłonie 1- 2- 3 razy
4. Rzuty woreczkiem do wiaderka.
Dziecko stoi w odległości około 2- 3 metrów i rzuca woreczkiem do wiaderka.
5. Wkładanie woreczka do wiaderka.
Dziecko chwyta woreczek palcami stopy i unosi nogę do góry. Następnie porusza się podskokami jednonóż w kierunku wiaderka i wkłada woreczek do środka. Podskoki wykonujemy raz na prawej, raz na lewej nodze.
6. Rzut woreczkiem obunóż.
Dziecko siedzi trzymając woreczek między stopami. Na dany znak podrzuca woreczek w górę.
7. Rzut woreczkiem w górę.
Dziecko siedzi trzymając woreczek palcami jednej stopy. Na dany sygnał podrzuca woreczek jak najwyżej w górę. Dziecko powinno wykonywać rzuty raz prawą, raz lewą nogą.
8. Nie daj sobie zabrać woreczka.
Dziecko siedzi naprzeciwko rodzica, między nimi leży woreczek. Dziecko opiera zgięte palce stóp na woreczku, przyciskając go do podłogi. Rodzic stara się chwycić woreczek palcami stóp i wyciągnąć go spod stóp dziecka. Po wyciągnięciu woreczka następuje zmiana ról.
9. Utrzymaj woreczek na kolanie.
Dziecko i rodzic stoją trzymając się za ręce. Podnoszą ugiętą jedną nogę (np. prawą), kładą woreczek na kolanie i starają się wytrzymać w tej pozycji jak najdłużej.
10. Podrzucanie woreczka nogą i chwyt w dłonie.
Dziecko stoi kładąc woreczek na jednej stopie (na części grzbietowej). Unosi nogę z woreczkiem i podrzuca woreczek w górę, starając się złapać go w dłonie zanim upadnie na podłogę.
11. Chodzenie z woreczkiem między stopami.
Dziecko chodzi mając złączone stopy. Ciężar ciała przeniesiony jest na zewnętrzne krawędzie stóp, palce stóp mocno podwinięte przylegają do podłogi. Pod stopami umieszczony jest woreczek. Zadaniem dziecka jest przemierzanie pokoju drobnymi przesunięciami stóp, nie gubiąc woreczka.
12. Chód z woreczkami.
Dziecko stoi trzymając woreczek palcami stóp. Na dany sygnał zaczyna chodzić po pokoju, wysoko unosząc kolana i utrzymując woreczek palcami stóp.
Moi drodzy, mam nadzieję, że dobrze poradziliście sobie z ćwiczeniami. Jeśli coś Wam się nie udało, nie martwcie się. Trochę poćwiczycie i na pewno będziecie z łatwością wykonywać wszystkie ćwiczenia.
Życzę Wam oraz całej Waszej rodzince miłego i słonecznego weekendu.
Do usłyszenia w poniedziałek.
Pozdrawiam serdecznie
p.Andżelika
|