Hej BIEDRONKI!
Dziś zapraszam Was na łąkę.
Na początek zobaczcie krótki film – po łące oprowadzi Was Skrzat Borówka i jego koleżanka Koniczynka. Oglądajcie uważnie.
https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4 Wędrówki skrzata Borówki odc.3 Łąka
Co to jest łąka?
Łąka to miejsce, gdzie rosną trawy i wiele innych roślin, które lubią zwierzęta gospodarskie – krowy, owce. Czasami pasą się one na łące. Łąkę kosi się, a ściętą trawę suszy i robi z niej siano. Zimą siano daje się zwierzętom do jedzenia.
Pod koniec wiosny i latem łąka wygląda bardzo ładnie. Wiele roślin wtedy zakwita i łąka robi się kolorowa. Czy zapamiętaliście jakie rośliny można zobaczyć na łące.
Rozwiążcie zagadki o łąkowych kwiatach i popatrzcie na zdjęcia z łąkowymi kwiatami
Koło domu na łące
Złotych gwiazd tysiące
Znikną gwiazdki złociste
Będą kule puszyste
Dmuchną w ten puszek dzieci
Nasionko w świat poleci
zdjęcie 1
Szczęście przynosi
Gdy ma cztery listki.
Jaka to roślina?
To jest……
zdjecie 2
Na zielonej łące
kwitnie ich tysiące.
W swej nazwie "sto" mają
jak się nazywają?
zdjęcie 3
jaskry
zdjęcie 4
maki
zdjęcie 5
Karty pracy: książka letnia – s.45 uzupełnij rysunki mniszka i pokoloruj wybrany
Roślina którą rysowaliście to MNISZEK LEKARSKI, często nazywana jest mleczem, czy wiecie dlaczego. Pewnie wiele razy zrywaliście kwiaty lub dmuchawce i widzieliście, że w miejscu zerwania pojawia się biały sok wyglądający jak mleko, który brudzi ręce i jest trudny do umycia. Stąd właśnie ta nazwa.
A dlaczego lekarski, wiedzą te dzieci, które piją syrop na kaszel zrobiony z kwiatów mniszka . Roślina ta ma właściwości lecznicze.
Kiedy kwiaty mniszka przekwitają na ich miejsce pojawiają się dmuchawce. Dmuchawce to nic innego jak nasiona mniszka, które zaopatrzone są w miniaturowe spadochroniki aby dobrze się rozsiewały. To dlatego majowa łąka z daleka jest żółta a nie zielona.
UWAGA
Dla dzieci których rodzice mają trochę wolnego czasu mam propozycję:
wybierzcie się na łąkę i poszukajcie roślin, które dziś poznaliście i zróbcie ZIELNIK.
To taki album ze zdjęciami (zdjęcie 6) – wyrwane rośliny należy delikatnie oczyścić, rozłożyć do zasuszenia, najlepiej włożyć między kartki gazety i przygnieść. Następnie wkleić do albumu taśmą i podpisać.
Oczywiście inne rośliny, np. różne trawy też mogą znaleźć się w zielniku. Mam nadzieję, że do końca przyszłego tygodnia znajdą się chętni, którzy przygotują zielnik.
Posłuchajcie piosenki „W zieleni łąka majowa”.
https://www.youtube.com/watch?v=QxzyN9AlsJg
Wkrótce będziemy obchodzić dzień mamy, może taki łąkowy bukiet razem z piosenką będzie dobrą niespodzianką dla mamy – jak sądzicie?
Z łąkowych kwiatów mogą też powstać wspaniałe wianki (zdjęcie 7 - 9) – czekam na zdjęcia dziewczynek, (albo mam), w takich wiankach.
Zabawy sprawnościowe (możecie bawić się na dworze lub w domu) przydadzą się nakrętki lub guziki. Zabawa dla dwóch osób (bawcie się z rodzeństwem lub rodzicami)
- ZBIERAMY KWIATY DO BUKIETU: Rozrzucamy nakrętki, na sygnał zbieramy, kto szybciej pozbiera (można podzielić na połowę, lub przygotować nakrętki w dwóch kolorach)
- UKŁADAMY BUKIET Na 2 kartkach rysujemy flamastrem wyraźne kółka - na sygnał układamy nakrętki dokładnie w zaznaczonych miejscach.
- WIANEK Na drugiej stronie kartki rysujemy duży okrąg, dzielimy nakrętki na połowę, kto pierwszy ułoży wianek ze swoich nakrętek (układamy blisko, jedna obok drugiej).
PRACA PLASTYCZNA – dowolna technika możecie wycinać, malować, wyklejać modelować… temat „ŁĄKA” – MOŻECIE SKORZYSTAĆ Z PROPOZYCJI Skrzata Borówki, ze zdjęć pod tekstem, poszukać pomysłów w Internecie, lub stworzyć coś z własnej wyobraźni.(zdjęcie 10,11)