Witam Was Jeżyki. Mam nadzieję, że życzenia już złożone, bo przypomina, że dzisiaj Dzień Matki. Kochani, pomimo deszczowej pogody otrzymałam kilka portretowych zdjęć do naszej pamiątkowej fotoksiążki za które dziękuję. Zdjęcia można przesyłać jeszcze do środy. Czy widzieliście Kubę i jego nowych, czworonożnych, miałczących domowników? Koniecznie zobaczcie. Niespodziankę zrobił nam także Filip, ponieważ wybrał się na przejażdżkę rowerem i dotarł do naszego przedszkola, gdzie zrobił pamiatkowe zdjecie. A teraz już zapraszam do działania:)
Temat: Co jest cięższe, a co lżejsze?
1.Posłuchajcie piosenki Emocje wykonanej przez Śpiewające Brzdące, a po wysłuchaniu opowiedzcie rodzicom o czym jest piosenka? Wymieńcie emocje o których usłyszeliście w piosence. Spróbujcie określić czy piosenka jest szybka, a może wolna? Czy ma refren i ile zwrotek posiada?
https://www.youtube.com/watch?v=kRJFN6V7TB4
Tekst piosenki znajdziecie w załączniku.
2.Zabawa Mój nastrój. Nauczcie się wyliczanki :
Wesoły, smutny, zły. W jakim nastroju jesteś ty?
Rodzice czytają dziecku tekst wyliczanki, a dzieci określają swój nastrój i jakie emocje odczuwają.
Gdy zapamiętacie słowa wyliczanki możecie do każdego z członków rodziny podejść i słowami wyliczanki zapytać o nastrój jaki towarzyszy im w danej chwili.
W załączniku znajdziecie kartę pracy na której możecie przedstawić różne emocje.
3.Propozycja zabawy Wyrażamy emocje. Rodzice czytają kolejne wersy tekstu (kolorami), a dzieci starają się wyrazić emocje poprzez śmiech, podskoki, klaskanie- gesty i ruchy całego ciała.
Kiedy na niebie słoneczko świeci,
Cieszą się bardzo dorośli i dzieci.
Dzisiaj po niebie płyną czarne chmury,
Deszcz pada i każdy ma humor ponury.
Kiedy mam zły humor i kiedy mnie złość dopadnie,
Jestem niegrzeczny, choć dobrze wiem, że to bardzo nieładnie.
Kiedy dziecko się boi ciemności dookoła,
Wtedy mamę i tatę do siebie woła.
Płaczę kiedy jest mi smutno i wszystkiego dosyć mam,
Łzy płyną po policzkach i chcę zostać wtedy sam.
4.A teraz rozwiążcie zagadkę:
Bardzo jest dokładna,
stoi sobie w sklepie.
I co ile waży,
pokaże najlepiej.
Tak, Jeżyki to waga.
Mamy kilka rodzajów wag:
•
szalkowa-jedna z najstarszych i najprostszych (znajdziecie ją w załączniku). Składa się z dwóch szalek, a zasada działania jest bardzo prosta. Na jednej szalce kładziemy przedmiot, który chcemy zważyć, a na drugiej odważniki.
•
elektroniczna- ciężar pojawia się na wyświetlaczu. Tego typu waga może być: łazienkowa, sklepowa, kuchenna
•
mechaniczna- ciężar pokazuje wskazówka. Tego typu waga może być: łazienkowa, sklepowa i kuchenna.
Proponuję dzisiaj zabawy z zastosowaniem wagi szalkowej, którą bardzo sprawnie i szybko możecie wykonać sami- no może z mała pomocą rodziców. Potrzebny będzie wieszak na ubrania, dwa kubeczki ( plastikowe miseczki lub inne takie same pojemniki na szalki) i sznurek (zdjęcie wagi znajdziecie w załączniku). Do zabawy możecie wykorzystać również prawdziwą wagę, jeśli posiadacie taką w domu.
Zabawa z wagą będzie polegała na porównywaniu wagi czyli masy różnych przedmiotów. Przygotujcie różne przedmioty (zabawki, małe maskotki, klocki itp.) i wkładając je na szalki określacie:
Co jest cięższe? Po czym to poznaliście?
Co jest lżejsze? Po czym to poznaliście?
Oczywiście cięższy przedmiot będzie powodował, że szalka na której się znajduje będzie znajdowała się niżej w porównaniu z drugą szalką.
Jeśli będziecie przebywać na placu zabaw, to możecie sprawdzić z rodzicami kto jest cięższy, a kto lżejszy siadając na huśtawce wagowej.
Przygotujcie teraz fioletowe karty pracy i odszukajcie s. 55. W każdej parze pokolorujcie cięższy przedmiot, oraz dokończcie rysować wagi według wzoru.
5. Dzisiaj czas na ćwiczenia. Może zaprosicie do ćwiczeń mamę w dniu jej święta i wspólnie się poruszacie wykorzystując link z 20 minutowymi ćwiczeniami fizycznymi.
https://www.youtube.com/watch?v=o8uTdn_zkok
6.Do ćwiczeń w czytaniu możecie wykorzystać teks w załączniku.
7.Dodatkowe karty pracy znajdziecie w załącznikach.
Życzę Wam miłego dnia.
Pani Kasia :)