Dzień dobry Jeżyki. Bardzo się ucieszyłam, gdy dotarła do mnie wczoraj praca Dawida Adamowicza –piękne , polskie wybrzeże, gdzie na wakacje wybrała się rodzina Dawida. Koniecznie zobaczcie! Dzisiaj wyruszymy w góry, aby tam troszkę poćwiczyć liczenie. Zapraszam:)
Temat: Góralskie liczenie
1.Zabawa ruchowa Hasła. Dzieci na hasło: Wspinaczka, stoją i wyciągają ręce w górę, wykonując ruchy naprzemienne. Na hasło: Spacer, dzieci maszerują.
2.Przygotujcie mapę Polski i zastanówcie się, gdzie znajdują się na mapie góry, a następnie je odszukajcie (rodzice pomagają). Góry znajdują się na południu Polski. Odczytajcie z rodzicami łańcuchy górskie: Sudety, Karpaty (w tym pasie znajdują się Tatry), Góry Świętokrzyskie. Zwróćcie uwagę na kolory, którymi są zaznaczone na mapie.
Być może większość z Was była już w górach, ale zachęcam do obejrzenia w załączniku krajobrazu górskiego i może opowiecie rodzicom czym się charakteryzuje.
Oczywiście, krajobraz górski to szczyty gór, góry, drzewa, doliny i chaty góralskie. Ludzie mieszkający w górach to górale ( w załączniku strój góralski), którzy posiadają swoje tradycje i zwyczaje, które przekazują z pokolenia na pokolenie. Górale maja także swoją gwarę, czyli mowę bardzo charakterystyczną dla danego regionu . Gwara to nasz język polski, ale posiadający słowa, które są zrozumiałe tylko dla osób znających gwarę. Posłuchajcie dla porównania prognozę pogody po góralsku.
https://www.youtube.com/watch?v=3KErb9ERJjs
Łąki wysoko w górach to hale, na których wypasane są owce. Owce hodowane są na wełnę i mleko, z którego górale robią sery, oscypki. Góral który zajmują się wypasem owiec to baca, a juhas to młodszy pomocnik bacy. Bacówka to zazwyczaj drewniany domek- chata pasterska ( w załączniku) stawiany na halach pasterskich, w którym przez kilka miesięcy w roku, na czas wypasu, przebywa baca z juhasami. W bacówce wyrabia się sery i będąc na wakacjach można oscypka, bryndzę i inne produkty w bacówce kupić.
Przygotujcie litery i ułóżcie wyrazy: baca, owca, juhas, oscypek, sery, hale. Powiedzcie jaką głoskę słyszycie na początku każdego wyrazu. Które to samogłoski, a które spółgłoski. Chętni mogą ułożyć po jednym zdaniu z wyrazem.
3.Zapraszam teraz do góralskiego liczenia, czyli ćwiczeń w dodawaniu i odejmowaniu. Przygotujcie liczmany, cyfry i znaki do układania działań.
• Na hali, na hali 10 owiec juhas pasie. Dwie w góry mu uciekły. Ile teraz masz owiec, juhasie?
• Do zagrody 9 owiec wpędził juhas młody. Ale cztery starsze owce uciekły z zagrody. Policz teraz szybko mi- ile owiec w zagrodzie śpi?
• Na hali, na hali raz się tak zdarzyło, że do 7 starszych owiec 3 młode przybyły. „Powiedz teraz mi- ile wszystkich owiec w zagrodzie śpi?
• Na łące pod górą juhas owce pasie; cztery czarne owce i pięć białych hasa. Ile wszystkich owiec jest w stadzie juhasa?
Jeśli macie jeszcze ochotę na obliczenia wykorzystajcie kartę pracy w załączniku.
4.Czas poćwiczyć.
Zapraszam do rozgrzewki
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo
Zapraszam na trening cardio dla rodziców z dziećmi.
https://www.youtube.com/watch?v=VgBp1eu8xUM
A teraz zapraszam na relaks. Połóżcie się wygodnie i posłuchajcie muzyki relaksacyjnej.
https://www.youtube.com/watch?v=E29TkWp8PGI&t=256s
5.Dodatkowe karty pracy znajdziecie w załącznikach.
6.Do ćwiczeń w czytaniu wykorzystujecie czytanki w książce.
Miłego dnia
Pani Kasi:)