O przedszkolu
Aktualności
Grupy przedszkolne
Strefa Rodzica
Biuletyn Informacji Publicznej
Porady dla rodziców
Rada Rodziców
Opłaty
Żywienie
Jadłospis
Akcje charytatywne
Archiwum
RODO
Rekrutacja
Kontakt
ePUAP

line

PROPOZYCJE NA CZWARTEK 04.06.2020

Jak miło i aktywnie spędzić czas w domu…

line

NIBY TACY SAMI, A JEDNAK INNI

PROPOZYCJE NA CZWARTEK 04.06.2020



Dziś kierunek Ameryka) Na załączonym zdjęciu wskaż Amerykę Południową i Północną. Czy domyślasz się kogo dziś odwiedzimy? Tak, to będą Indianie.


1. Co wiesz o Indianach? Przydatne informacje znajdziesz pod tym linkiem. Poproś rodzica o przeczytanie http://muzeumindian.pl/4kids.html

Spróbuj odpowiedzieć na pytania:
- Jak wygląda Indianin?
- Skąd się wzięli Indianie?
- Czym się zajmują?
- Gdzie mieszkają Indianie?
- Jak wygląda domek Indianina?
Czym się różni tipi od wigwamu?
- Jaką rolę spełniała fajka pokoju?
- Jak wygląda indiański pióropusz?I dlaczego je noszą?
- Co by było, gdybyś na jeden dzień zamienił się w Indianina?
Połącz nazwy z obrazkami – załącznik

2. Stwórz namiastkę indiańskiej wioski – przygotuj tipi wg pomysłu (możesz je namalować na dużym kartonie ), przed tipi przygotuj ognisko...z klocków, kolorowych chust, czy krepy, zamień się w Indianina – pomaluj twarz jeśli masz taką możliwość (farby do twarzy, kredki do twarzy lub pomadka mamy).Rytuał malowania twarzy miał im zapewnić niewidzialność – wzory w załącznikach.
Każde indiańskie plemię musi posiadać TOTEM – inaczej godło plemienia - było połączeniem człowieka ze zwierzęciem, które uważano za przodka. Przygotuj totem – szablon do wyboru w załączniku. Możesz też wykonać wg własnego pomysłu

3. Poproś rodzica o włączenie indiańskiej muzyki i zatańcz dookoła swojego ogniska „Taniec deszczu”
https://www.youtube.com/watch?v=SYDrQqJVZMc

4. Zabaw się „Powitania po indiańsku”. Domownicy niech zostaną Twoim plemieniem, usiądźcie dookoła ogniska (lub zaproś do zabawy swoje misie i lalki) , Ty jesteś wodzem plemienia, więc witasz się jako pierwszy JA WÓDZ (wymyślasz sobie imię, które powinno być dwuczłonowe i związane z naturą) WITAM PLEMIĘ (wymyślasz nazwę). Każdy z uczestników Twojej zabawy też musi wymyślić sobie imię - JA (imię) WITAM CIEBIE WODZU (imię). Żeby było radośniej włączacie w powitanie wybrane części ciała lub wymyślony ruch. Doradcą każdego wodza był szaman, który potrafił leczyć i zgodnie z ówczesnymi wierzeniami komunikował się ze światem duchów prosząc je o radę lub pomoc – śpiewał, tańczył bił w bęben. Niech osoba, która się z Tobą bawi zostanie szamanem:)
Gdy się wszyscy przywitają zabaw się ze swoim plemieniem w zabawę „Gili – gili”
Ta-ram-tam-tam – uderzanie dłońmi w uda
Ta-ram-tam-tam
O-gili-gili-gili – łaskoczemy towarzysza zabawy po prawej i lewej
O-jej!O-jej! - unosimy ręce w górę
Zabawę powtarzasz tyle razy, ile chcesz.
Kolejna zabawa będzie z Indianką Małgośką:) Przygotuj ilustracje Indianki – w załączniku, rozłóż dookoła ogniska, weź do ręki pisak/kredkę. Chodzisz dookoła ogniska, przekładasz pisak/ołówek z ręki do ręki i powtarzasz rymowankę
Czy znasz Gosię
naszą Indiankę Gosię
która piegi ma na nosie?
Ma tych piegów chyba osiem.
Zatrzymujesz się przy zdjęciu, przy którym zakończyłeś mówić rymowankę i rysujesz jednego piega. Zabawę powtarzasz tyle razy, aby na każdym obrazku było narysowane co najmniej kilka piegów. Przeliczasz każdej ile ma piegów, kładziesz pod obrazkiem odpowiednią cyfrę, porównujesz, która ma najwięcej, która najmniej.

Pozostało policzyć orle pióra, które zdobył wódz (jeśli nie masz piórek mogą zastąpić je klamerki). Przygotuj cyfry od 0-10, ułóż je jedna na drugiej zapisem do dołu. Losujesz cyfrę, układasz tyle piórek/klamerek ile wskazuje liczba. Losujesz kolejną - jeżeli jest większa od poprzedniej, to dodajesz do ułożonych piórek/klamerek tyle piórek/klamerek ile wskazuje liczba. Jeżeli jest mniejsza, to odejmujesz tyle,ile wskazuje liczba. Po każdym przeliczaniu układasz zadanie np. wylosowałeś cyfrę 8 – układasz 8 piórek, kolejna wylosowana cyfra, to 1 – odejmujesz od ośmiu jeden, liczysz ile zostało i układasz zadanie 8-1 = 7. W ten sam sposób dodajesz. Zadania wykonujesz do czasu, aż wykorzystasz cały zestaw cyfr.

5. Przenieś swoją wioskę indiańską na świeże powietrze, do ogrodu, a tam... jesteś ciekawy, jak indiańskie dzieci spędzają czas? Poproś rodzica o przeczytanie – załącznik „Jak spędzają czas indiańskie dzieci” i spróbuj wykorzystać zabawy indiańskich dzieci np. w tropienie. Indianie potrafili poruszać się bezszelestnie tropiąc ślady. Gdy to się uda, idź stopa za stopą niczym zwiadowcy nad przepaścią Wielkiego Kanionu (możesz przygotować tor przeszkód, ułożyć węża z materiału przyrodniczego, którego trzeba po cichu ominąć itp). A może zabawicie się w polowanie na bizony!

6. Zaprowadź Indianina do tipi – załącznik i zagraj w memory „Dzieci z różnych stron świata - załącznik

7. Na koniec Indiański relaks! Aby odpoczynek był jeszcze większą przyjemnością może przypominać indiańską medytację. W tym celu usiądź ze skrzyżowanymi nogami, ręce oprzyj na kolanach, zamknij oczy, pochyl głowę i oddychaj bardzo powoli. W tle może rozbrzmiewać indiańska muzyka.


DLA CHĘTNYCH

coś do rysowania – załącznik „Różne rasy”
coś do czytania i uzupełniania – teczka plastyczna karta P – Przeczytaj i ułóż zdania, uzupełnij brakujące sylaby, litery.


KONIECZNIE UWIECZNIAJ SWOJE DZISIEJSZE ZABAWY NA ZDJĘCIACH!
8. Jeśli prześlesz zdjęcia z dzisiejszych działań na mój nr.tel lub maila dorinx@wp.pl, na pewno umieszczę je na stronie:))
9. Jeśli chcesz zrobić coś jeszcze, skorzystaj z załączonych kolorowanek


życzę udanej zabawy
Pani Dorota:)

line

Zdjęcie: PROPOZYCJE NA CZWARTEK 04.06.2020 Zdjęcie: PROPOZYCJE NA CZWARTEK 04.06.2020 Zdjęcie: PROPOZYCJE NA CZWARTEK 04.06.2020 Zdjęcie: PROPOZYCJE NA CZWARTEK 04.06.2020 Zdjęcie: PROPOZYCJE NA CZWARTEK 04.06.2020

Plik do pobrania: dopasuj_wyrazy.pdf
Plik do pobrania: indianka_magoka.pdf
Plik do pobrania: indianskie_dzieci_kolorowanka.pdf
Plik do pobrania: jak_spedzaja_czas_indianskie_dzieci.pdf
Plik do pobrania: kolorowanka_dzieci_swiata.pdf
Plik do pobrania: memory.pdf
Plik do pobrania: rne_rasy-rysowanie.pdf
Plik do pobrania: totem.pdf
Plik do pobrania: znajd_droge_do_tipi.pdf