O przedszkolu
Aktualności
Grupy przedszkolne
Strefa Rodzica
Biuletyn Informacji Publicznej
Porady dla rodziców
Rada Rodziców
Opłaty
Żywienie
Jadłospis
Akcje charytatywne
Archiwum
RODO
Rekrutacja
Kontakt
ePUAP

line

PROPOZYCJE NA PIĄTEK 19.06.2020

Jak miło i aktywnie spędzić czas w domu…

line

Propozycje zabaw na piątek:)))

Sami decydujecie, które z nich wykonujecie. Obowiązkowe są zadania w kartach pracy „Nowe przygody Olka i Ady” oraz „Litery i liczby”.

1.Bardzo lubimy wakacyjne podróże. Myślę, że każdy z Was ma już jakieś plany na wakacje. Na początek posłuchaj wiersza Marioli Golc „Słoneczny uśmiech”.


Nadchodzą wakacje,
słoneczna pora.
Słoneczny uśmiech
śle więc przedszkolak.

I tym uśmiechem
ze słonkiem razem
ogrzeje wszystkie
Nadmorskie plaże.

Promienny uśmiechem
prześle też górom,
by się nie kryły
za wielka chmurą.

Ma jeszcze uśmiechem
dla wszystkich dzieci.
Niech im w wakacje
słoneczko świeci.


2.Porozmawiaj z rodzicami na temat wiersza:
-Kto przesyłał uśmiechy?
-Komu przedszkolak przesyłał uśmiechy?
-Dlaczego przesyłał je dzieciom?

3.Wykonaj zadania w kartach pracy cz.4 str. 68-69. Pooglądaj zdjęcia miejsc, w których Ada i Olek byli rok temu z rodzicami na wakacjach, opowiedz o niektórych z nich. Narysujcie po śladzie drogę rodziny Ady nad morze.
Jeśli chcesz możesz opowiedzieć o ciekawych miejscach w Polsce, które znasz.

4.Zabawa „Zatrzymaj się zgodnie z poleceniem”
Zaproś do zabawy rodziców i rodzeństwo. Poruszajcie się swobodnie po pokoju przy muzyce. Na przerwę w muzyce zatrzymujecie się zgodnie z poleceniem podanym przez osobę wcześniej wyznaczoną, np.: Zatrzymaj się przodem do okna, bokiem do biurka, tyłem do drzwi, na krzesełku, za krzesełkiem, z lewej strony krzesełka, z prawej strony krzesełka.

5.Posłuchaj zagadek dotyczących bezpieczeństwa podczas wakacji. Dopowiadaj ich zakończenia-rozwiązania.


Wiem, że pan ratownik mnie nie zauważy,
dlatego nie kąpię się na niestrzeżonej …..(plaży)


Kiedy płoną lasy, to giną zwierzęta,
dlatego dbam o to i o tym pamiętam,
by w lesie wszystkim żyło się dogodnie.
Z tego powodu nie bawię się ….(ogniem)


Jeśli się zagubię w obcym dla mnie mieście,
wiem co mam zrobić, wiem nareszcie!
Mogę zaufać pewnemu człowiekowi,
czyli panu...(policjantowi)


Gdy nie ma rodziców w domu,
to choć bardzo przykro mi,
nie otwieram obcym ludziom
do naszego domu...(drzwi)


Ze względu na żmije zawsze w lesie noszę
moje ukochane gumowe...(kalosze)


Grzybobranie to grzybów zbieranie,
a nie ich jedzenie czy ich smakowanie.
Dlatego po powrocie z lasu
sięgam go grzybów pełnego...(atlasu)


Nie podchodzę do dzikich zwierząt,
bo choć są piękne i bajeczne,
bywają także dla ludzi bardzo...(niebezpieczne)

Otwórz karty pracy cz.4 str.71. Pooglądaj rysunki, powiedz na co powinno się zwracać uwagę na wakacjach.
Wykonaj zadania w kartach pracy cz. 4 str.70.

6.Zapraszam do zabawy „Wędrujący rysunek”.
Koniecznie zaproś do zabawy rodziców, rodzeństwo. Siedzicie w kole, każdy z Was otrzymuje podpisaną kartkę oraz czarny flamaster. Rysujecie element rysunku o tematyce wakacyjnej. Na klaśnięcie w dłonie przez wcześniej ustaloną osobę przekazujesz kartkę osobie siedzącej po prawej stronie; osoba ta rysuje swój element na otrzymanym rysunku. Zabawa trwa do momentu, aż do każdego dziecka wróci jego własny rysunek.( jeśli jest Was mało, możecie się umówić, że wymieniacie się rysunkami np.: 5 razy).

7.Wykonaj zadania w kartach pracy „Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz.2 str. 78-79.

8.Jeśli masz ochotę zapraszam na ćwiczenia gimnastyczne.

Rozpoczniemy krótką rozgrzewką. Zanim to jednak nastąpi przygotujcie proszę plastikową butelkę, będzie nam potrzebna podczas wykonywania ćwiczeń.


https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ
Ćwiczenie 1
Przekładanie butelki z ręki do ręki – z przodu, z tyłu, nad głową, pod kolanem. stojąc w miejscu, w chodzie i w biegu w różnych kierunkach.

Ćwiczenie 2
Podrzuty butelki w górę i chwyt oburącz, jednorącz lub dowolnie .Po opanowaniu chwytów można wykonywać dodatkowe zadania przed chwytem: klaśnięcie w dłonie z przodu, z tyłu, wykonanie przysiadu, obrót wokół siebie w prawo, w lewo itp.

Ćwiczenie 3
W staniu lub siadzie skrzyżnym – podbijanie butelki dłońmi, a następnie toczenie jej po wyciągniętych ramionach /ćwiczyć na zmianę podbijanie i toczenie/.

Ćwiczenie 4
W staniu, butelka wzniesiona w górę trzymana oburącz – puścić butelkę i złapać zanim dotknie podłoża.

Ćwiczenie 5
Stanie w rozkroku, butelka w górze trzymana oburącz – skłon w przód z dotknięciem butelką podłoża i wyprost z przeniesieniem butelki w górę nad głowę.

Ćwiczenie 6
Stanie w rozkroku, butelka w górze trzymana oburącz – skłon w przód i zataczanie kół dookoła jednej i drugiej stopy – rysujemy ósemki /ruch powinien być ciągły, przekazywanie butelki z ręki do ręki zręczne/.

Ćwiczenie 7
Siad skrzyżny, butelka na głowie, podtrzymywana palcami rąk – skręty tułowia w lewo i w prawo; po kilku powtórzeniach ćwiczenia wykonywać kilka rzutów i chwytów butelki.

Ćwiczenie 8
Siad rozkroczny, butelka w górze trzymana oburącz – skrętoskłon do prawej stopy i próba przełożenia przez nią butelki. Wyprost i wykonanie skrętoskłonu do lewej stopy. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, zwracając uwagę na trzymanie butelki oburącz i nie zginanie kolan.

Ćwiczenie 9 

Siad klęczny, butelka przed kolanami, dłonie na butelce – odsuwanie butelki szybkim ruchem w przód i przysuwanie do kolan.

Ćwiczenie 10
Leżenie przodem, ręce zgięte w łokciach, dłonie na podłożu przy barkach, butelka ustawiona w małej odległości od twarzy – głęboki wdech nosem i silny wydech ustami w stronę butelki. Ćwiczący powtarzają ćwiczenie, kilkakrotnie starając się silnym wydechem przewracać butelkę.

Ćwiczenie 11
Leżenie przodem, butelka w jednej ręce – przekazywanie butelki ruchem okrężnym z ręki do ręki przed twarzą i za plecami w jednym i w drugim kierunku /cały czas ręce proste w łokciach.

Ćwiczenie 12
Leżenie tyłem, butelka za głową w położeniu poziomym trzymana oburącz – jednoczesny wznos nóg i rąk i dążenie do spotkania stóp z butelką, a następnie powrót do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 13
Leżenie tyłem, butelka między stopami pionowo, ręce wzdłuż tułowia – przeniesienie nóg za głowę /leżenie przewrotne/ i dotknięcie butelką podłoża. Powtórzyć ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenie 14
Leżenie tyłem, nogi wzniesione i zgięte, butelka między kolanami, ręce wzdłuż tułowia – skłon głowy w przód i podciągnięcie kolan w jej kierunku – czoło spotyka się z butelką – i powrót do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 15
Siad prosty podparty lub leżenie tyłem, butelka między stopami /pionowo/ - krążenie obunóż w prawo i w lewo, następnie krótki odpoczynek i powtórzenie ćwiczenia.

Ćwiczenie 16

Siad prosty podparty, butelka w pozycji poziomej leży na nogach – wznos nóg – butelka toczy się w stronę brzucha – opuszczenie nóg i uniesienie bioder w podporze na rękach – butelka toczy się w kierunku stóp. Ćwiczenie należy wykonywać spokojnie bez pośpiechu. Nie rezygnować i powtarzać kilka razy.

Ćwiczenie 17
Siad skulny podparty, stopy na butelce – toczenie butelki palcami stóp w przód i w tył, następnie przetaczanie butelki między stopami od lewej do prawej, zwiększając stopniowo odległość.

Ćwiczenie 18
Siad skulny podparty, butelka między stopami –rzuty butelki stopami, chwyty rękami dowolnym sposobem. Ćwiczący próbują również leżące butelki postawić z pomocą tylko stóp. Ćwiczyć na zmianę: rzuty i chwyty oraz ustawianie butelek.

Ćwiczenie 19
Butelka z tyłu, trzymana oburącz w dole – w biegu próba dotknięcia butelki palcami stóp lub piętami.

Ćwiczenie 20
Postawa, butelka leży na podłodze – różne formy przeskoków przez butelkę: obunóż i jednonóż w przód, w tył, w bok, z półobrotami.

9.Jeśli masz ochotę na kolorowanki, łamigłówki( w załączniku).

Uwieczniaj swoje zabawy na zdjęciach. Jeśli je prześlesz tak jak do tej pory, na pewno zostaną umieszczone na stronie:)))

Życzę udanej zabawy:)
p. Małgosia

line

Zdjęcie: PROPOZYCJE NA PIĄTEK 19.06.2020 Zdjęcie: PROPOZYCJE NA PIĄTEK 19.06.2020 Zdjęcie: PROPOZYCJE NA PIĄTEK 19.06.2020

Plik do pobrania: co_nad_morze_a_co_w_gory.pdf
Plik do pobrania: dopasuj_wyrazy_do_obrazkow.pdf
Plik do pobrania: letnie_smakolyki-lody.pdf
Plik do pobrania: polacz_w_pary-wakacje.pdf
Plik do pobrania: rebus.pdf
Plik do pobrania: wpisz_literke.pdf