O przedszkolu
Aktualności
Biuletyn Informacji Publicznej
Strefa Rodzica
Grupy Przedszkolne
Zajęcia dodatkowe
Opłaty
Żywienie
Jadłospis
Polecamy
RODO
Archiwum
Rekrutacja
Kontakt

line

Jak rozwijać empatię i świadomość społeczną?


line

Umiejętności społeczne i emocjonalne są, według mnie, jednymi z najważniejszych umiejętności, które możemy pomóc naszym dzieciom rozwinąć. Dlaczego? Ponieważ to właśnie od nich zależy jak Twoje dziecko będzie budować i utrzymywać relacje przez całe życie.

Jednym z najprostszych narzędzi dostępnych dla rodziców, aby wspierać rozwój tych umiejętności, jest wykorzystanie książek do rozpoczęcia rozmowy o zachowaniach i emocjach.

Kiedy podczas czytania, poświęcamy czas na zadawanie pytań i rozmowę o tym, jak bohaterowie komunikują się, zachowują i czują, co powinni zrobić i jak ich zachowania wpływają na innych, pomagamy naszym dzieciom rozwinąć ich świadomość i umiejętności społeczno-emocjonalne.

Wykorzystaj te rozmowy w codziennych sytuacjach, np. gdy twoje dziecko powie coś niemiłego do innej osoby lub viceversa, ważne aby poświęcić trochę czasu na rozmowę o uczuciach jakie przezywają obie strony.
Zdenerwowanie się na dziecko bez dalszej rozmowy nie pomaga mu zrozumieć dlaczego jest to ważne i jak pewne słowa i czyny wpływają na uczucia i emocje u innych.

Proponuję rozpocząć te rozmowy około 3 roku życia, lub gdy poczujesz że Twoje dziecko jest gotowe.

Jakie pytania zadajesz podczas czytania? Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach? Jak pomagasz swojemu dziecku myśleć o uczuciach i zachowaniach jego i innych?

Autor: Marielle Tourel - @Rozwojowa_mama

Zachęcam do zaglądania na konto społecznościowe na Instagram profil @Rozwojowa_mama, tam można znaleźć więcej ciekawych informacji dotyczących rozwoju dziecka.
https://www.instagram.com/p/CN-aVfVsO-F/

line

Zdjęcie: Jak rozwijać empatię i świadomość społeczną? Zdjęcie: Jak rozwijać empatię i świadomość społeczną? Zdjęcie: Jak rozwijać empatię i świadomość społeczną? Zdjęcie: Jak rozwijać empatię i świadomość społeczną? Zdjęcie: Jak rozwijać empatię i świadomość społeczną? Zdjęcie: Jak rozwijać empatię i świadomość społeczną?