O przedszkolu
Aktualności
Grupy przedszkolne
Strefa Rodzica
Biuletyn Informacji Publicznej
Porady dla rodziców
Rada Rodziców
Opłaty
Żywienie
Jadłospis
Akcje charytatywne
Archiwum
RODO
Rekrutacja
Kontakt
ePUAP

line

Światowy Dzień Zespołu Downa


line

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także
Światowy Dzień Zespołu Downa.

Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad jego obchodami objęłam Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również
Dniem Kolorowej Skarpetki.

Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Zachęcamy społeczność przedszkola do włączenia się w ogólnoświatową akcję, zakładając 21 marca skarpetki kolorowe i nie do pary.

Co wspólnego z zespołem Downa ma Dzień Kolorowych Skarpetek?

Kolorowe, różniące się w parze skarpetki:
* Mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa
* Są też symbolem solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa, są wyrazem tolerancji
* Pokazują, że mimo różnic - są radosnymi i pełnymi życia ludźmi

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa prowadzone są pod hasłem

Z NAMI, NIE DLA NAS!

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest nieprzypadkowa – przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Częstość występowania zespołu Downa wynosi przeciętnie 1:700 urodzeń i nie ma związku z płcią, w równym stopniu dotyczy chłopców i dziewczynek. Zespół Downa występuje naturalnie – nie jest znana przyczyna. Zwykle powoduje różnego stopnia niepełnosprawność intelektualną i fizyczną oraz związane z tym problemy medyczne.

 
autor: Małgorzata Gorczyca



line