21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także
Światowy Dzień Zespołu Downa.
Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad jego obchodami objęłam Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również
Dniem Kolorowej Skarpetki.
Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Zachęcamy społeczność przedszkola do włączenia się w ogólnoświatową akcję, zakładając 21 marca skarpetki kolorowe i nie do pary.
Co wspólnego z zespołem Downa ma Dzień Kolorowych Skarpetek?
Kolorowe, różniące się w parze skarpetki:
* Mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa
* Są też symbolem solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa, są wyrazem tolerancji
* Pokazują, że mimo różnic - są radosnymi i pełnymi życia ludźmi
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa prowadzone są pod hasłem
Z NAMI, NIE DLA NAS!
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest nieprzypadkowa – przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.
Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Częstość występowania zespołu Downa wynosi przeciętnie 1:700 urodzeń i nie ma związku z płcią, w równym stopniu dotyczy chłopców i dziewczynek. Zespół Downa występuje naturalnie – nie jest znana przyczyna. Zwykle powoduje różnego stopnia niepełnosprawność intelektualną i fizyczną oraz związane z tym problemy medyczne.
autor: Małgorzata Gorczyca