O przedszkolu
Aktualności
Grupy przedszkolne
Strefa Rodzica
Biuletyn Informacji Publicznej
Porady dla rodziców
Rada Rodziców
Opłaty
Żywienie
Jadłospis
Akcje charytatywne
Archiwum
RODO
Rekrutacja
Kontakt
ePUAP

line

PROPOZYCJE NA ŚRODĘ 22.04.2020

Jak miło i aktywnie spędzić czas w domu...

line

DBAMY O PRZYRODĘ
PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 22.04 :)

Sami decydujecie, które z nich wykonujecie. Obowiązkowe są zadania w kartach pracy „Nowe przygody Olka i Ady” oraz „Litery i liczby”.

Pamiętaj o prawidłowym posługiwaniu się sztućcami podczas posiłków, pamiętaj o naszej zabawie ze ŚMIECIEM ( papier zgnieciony w kulkę), pamiętaj o naszej MISJI STRAŻNIKA PRZYRODY i powtarzaj wierszyk.

1. Dziś ważny dzień dla naszej planety! DZIEŃ ZIEMI
Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22
kwietnia– to akcja prowadzona corocznie wiosną, której celem jest
promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy
Dnia Ziemi chcą uświadomić ludziom jak kruchy jest ekosystem naszej
planety. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia
letniego.

Zastanów się co możesz zrobić dla Ziemi, aby w wysypisko śmieci jej nie zmienić?
2. Na początek włącz piosenkę „Ziemia wyspa zielona” i wykonaj swój taniec radości. Spróbuj tańczyć i śpiewać refren. Słuchając piosenki zwróć uwagę jakie działania ze strony człowieka są szkodliwe dla środowiska – załącznik – plansze 1,2,3,4 (nie trzeba ich drukować!). Porozmawiaj na ich temat z rodzicem.

3. Ruszamy na pomoc Ziemi! W teczce „Wyprawka plastyczna” odszukaj kartę 21. Wykonaj kosze wg instrukcji, będą nam potrzebne do zabawy.Przypomnij co wrzucamy do poszczególnych koszy.Jeśli nie pamiętasz spójrz na ilustrację i przeczytaj na nich napisy - załącznik „Kosze do segregacji”. Kosze rozłóż w różnych miejscach (tam, gdzie masz miejsce wyznaczone do zabaw ). Teraz przygotuj śmieci. Możesz posłużyć się załączonymi ilustracjami, a możesz sugerując się ilustracjami przygotować PRAWDZIWE ŚMIECI . Porozrzucaj śmieci i zamień się w ŚMIECIARKĘ. Poruszając się „jadąc” między śmieciami zbieraj je - „ładuj na śmieciarkę” i wieź do odpowiednich pojemników (układaj przy pojemniku)– naśladuj odgłosy śmieciarki . Udało się posegregować wszystkie śmieci? To się nazywa SEGREGACJA, a nasza Ziemia na pewno bardzo się ucieszyła:)

4. Żebyś zawsze pamiętał co należy robić, gdy widzisz śmieci, ułóż i opowiedz historyjkę obrazkową – załącznik „Historyjka obrazkowa”. Jeśli nie masz możliwości wydrukowania, patrząc na obrazki opowiedz ją.

5. Czy wychodzicie się przewietrzyć? Jeśli tak, to oczywiście tylko z osobą dorosłą i niezbyt daleko. Pamiętajcie o ostrożności i konieczności nałożenia maseczki! To dla nas wszystkich trudny czas i należy szczególnie uważać. Podczas spaceru obserwuj rośliny w swoim otoczeniu, zwróć uwagę na ich wygląd. Czy wyglądają na smutne, czy radosne? Może znasz ich nazwy? Jeśli nie zapytaj rodzica. Porozmawiajcie jakie znaczenie rośliny mają dla człowieka. Nie niszcz ich! Nie deptaj! Nie łam!

6. Poproś rodzica o przeczytanie opowiadania „Ekologia wg dziadka”, a poznasz długie i trudne słowo „recykling”. Dowiesz się cóż to takiego. Zagrajcie w grę „Recyklingowy wyścig” - załącznik. Nie musiusz drukować gry, stwórz ją sam na wzór tej z załącznika. Wykorzystaj kosze, które zrobiłeś wcześniej i obrazki z zabawy w śmieciarkę, zbuduj z klocków lub narysuj kosz, który będzie służył do bioodpadów (czy wiesz jakie to odpady? Odpadki i obierki warzywne i owocowe, resztki jedzenia bez mięsa i kości, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, trawa, liście, chwasty, kwiaty cięte i doniczkowe, rozdrobnione gałęzie) tor ułóż z figur, które też wycinałeś, gdy rozmawialiśmy o ptakach. Jeśli mama ma dużo pokrywek od słoików, możesz je wykorzystać do ułożenia toru zamiast figur (pomysł i wybór należy do Ciebie). Oznaczenia pól czerwone, żółte i zielone (znaczek recyklingu) zaznacz klockami w takim kolorze i gra gotowa! Instrukcję gry masz tutaj:

Ułóż obrazki (te z zabawy w śmieciarkę) jeden na drugim ilustracją do dołu.
Kolejno rzucajcie kostką i przesuwajcie się o daną liczbę pól. Gdy staniesz na polu oznaczonym symbolem recyklingu, wylosuj obrazek z puli i przydziel go do odpowiedniego koloru pojemnika (brązowy pojemnik oznacza bioodpady). Jeśli udzielisz złej odpowiedzi, cofasz się o dwa pola, a obrazek odkładasz na spód puli. Stając na polach specjalnych, przesuwasz się zgodnie ze strzałkami. Wygrywa osoba, która jako pierwsza dotrze do mety.

7. Pamiętasz czyje dzisiaj święto? Wszystkimi dzisiejszymi działaniami wywołałeś zadowolenie u Ziemi, ale każdy kto ma swoje święto lubi prezenty i niespodzianki.Więc na koniec zamień się w maszynę do recyklingu i przetwarzając dostępne w domu odpady zrób EKOPREZENT DLA PLANETY ZIEMI. Kilka pomysłów przesyłam w załączniku, ale jak najbardziej liczę na Waszą kreatywność:)

DLA CHĘTNYCH
coś do poczytania – załącznik „Teksty do czytania”
coś do pisania – literka Ż
coś do liczenia – wstaw liczby mniejsze o 2

KONIECZNIE UWIECZNIAJ SWOJE DZISIEJSZE ZABAWY NA ZDJĘCIACH!
8. Jeśli prześlesz zdjęcia z dzisiejszych działań na mój nr.tel lub maila dorinx@wp.pl, na pewno umieszczę je na stronie:))
9. Jeśli chcesz zrobić coś jeszcze, skorzystaj z załączonych kolorowanek i łamigłówek.


życzę udanej zabawy
Pani Dorota:)

line

Zdjęcie: PROPOZYCJE NA ŚRODĘ 22.04.2020 Zdjęcie: PROPOZYCJE NA ŚRODĘ 22.04.2020 Zdjęcie: PROPOZYCJE NA ŚRODĘ 22.04.2020

Plik do pobrania: dzie_ziemi_-_kolorowanka.pdf
Plik do pobrania: dzie_ziemi_-_puzzle.pdf
Plik do pobrania: ekologia_wg_dziadka_-_opowiadanie.pdf
Plik do pobrania: historyjka-obrazkowa-pap.do_kosza.pdf
Plik do pobrania: kol-dzien-ziemi-3.pdf
Plik do pobrania: kol-lesne-duszki-3.pdf
Plik do pobrania: kol-lesne-duszki-4.pdf
Plik do pobrania: kosze_do_segregacji.pdf
Plik do pobrania: literka_.pdf
Plik do pobrania: plansze-zagrozenia-dla-srodowiska-1.pdf
Plik do pobrania: plansze-zagrozenia-dla-srodowiska-2.pdf
Plik do pobrania: plansze-zagrozenia-dla-srodowiska-3.pdf
Plik do pobrania: plansze-zagrozenia-dla-srodowiska-4.pdf
Plik do pobrania: recykling_-_pomysy.pdf
Plik do pobrania: recyklingowy_wycig_-_gra_planszowa.pdf
Plik do pobrania: mieci.pdf